تبلیغات
مدیریت پروژه و ساخت - جمع بندی
 
مدیریت پروژه و ساخت
وبلاگ راهنمای کنکور کارشناسی ارشد مدیریت پروژه و ساخت
درباره وبلاگ


این وبلاگ قراره برای کمک به داوطلبین کنکور مدیریت پروژه و ساخت ، و خصوصا دوستان عزیزی که به منابع کامل دسترسی ندارند، فعالیت کرده و امیدواریم که محلی بشه تا رتبه های برتر آزمون کارشناسی ارشد 1391 بتونن اینجا جمع بشن و تمام تجربیاتشون رو در اختیار داوطلبین این آزمون برای سال 1392 قرار بدن.
-----------------------------------
به لطف رتبه های برتر آزمون کارشناسی ارشد 1392، فعالیت وبلاگ تا آزمون کارشناسی ارشد 1393 نیز ادامه خواهد یافت.
-----------------------------------
خوشبختانه بازهم دوستان عزیز رتبه برتر لطف کردند و با ما همراه شدند که بتونیم تا آزمون 1394 هم با شما باشیم.
----------------------------------
ان‌شاءالله تا آزمون 1395 نیز با شما خواهیم بود.

تلگرام بنده:
telegram.me/hosseinshokouhi

مدیر وبلاگ : حسین شکوهی
نویسندگان
چهارشنبه 4 دی 1392

حرف اول:

سلام و خسته نباشید، واقعا خسته نباشید و بدونید تا خسته نشید به مقصد نمیرسید (چی گفتم! )...

بی مقدمه میگم که راه سختی رو تاحالا پشت سر گذاشتین اما به نظر خودم تا حالا 39 درصد بوده و بعد از این 61 درصد راه رو پیش رو دارین. توی مسابقه دو استقامت، آخرای راهه که نفرات برتر خودشون رو از بقیه گروه جدا می کنن و موفق میشن زودتر از مسیر پایان عبور کنن. پس یه مقدار دیگه زحمت و خستگی و بعدش ظرف 4 ساعت نتیجه این 4-5 ماه زحمت. سال گذشته همین موقع ها بود که بعد از یک ماه دوری از کنکور مجدد استارت زدم و به جرات میگم که زحمت های این یه ماه و نیم بود که رتبه 3-4 رقمیمو تبدیل به یک رقمی کرد.

فقط میتونم مثل همیشه بگم که امید و باور داشته باشین که شما هم میتونین جزو رتبه های برتر امسال باشین. این که یه مطلبی رو امروز بلد نیستین و نمیتونین به یه تست جواب بدین دلیلی نمیشه که ناامید بشین و بگین بی خیال امسال، پس باید 45 روز آینده رو صرف این کنید که مطالب نخونده رو یاد بگیرید و فراموش شده ها رو یادآوری کنید. با توجه به نزدیکی کنکور بازده این روزها چندین برابر ماه های قبله، پس با داده های امروزتون، روز کنکور رو پیش بینی نکنین. به جاش سعی کنید از این روزها استفاده کنید و کنکورتون رو بسازید.

فقط 45 روز دیگه تلاش، بعدش هر وقت به کارت دانشجویی تون نگاه کنید اندازه 450 روز آرامش پیدا می کنین!

مرور:

بحث اول اینکه تا کی به خوندن کتابای جدید ادامه بدین و بعد از اون فقط مرور کنین؟ تا زمانی که همه کتابای مهم خونده بشن. برای مثال خوندن ساختمان های بلند به مرور ارجحیت داره، اما سازه به مثابه معماری نداره. من از 15 دی شروع کردم به مرور و سقف زمانی برای خوندن کتابای جدید که پارسال برای خودم تعیین کردم، اول بهمن بود و در مورد بقیه کتابا که نخونده بودم، به جزوه هایی که تو همین وبلاگ بود بسنده کردم.

بحث دوم جمع بندیه که به کتاب خاص مراجعه کنیم یا نه؟ به نظرم بهترین منبع فقط و فقط دست نوشته ها و جمله های خودتونه. چرا که با خوندن جمله خودتون، کلیات مطلب توی ذهنتون تداعی میشه. من خلاصه هامو توی  کتاب در حاشیه صفحه ها می نوشتم و دوران مرور فقط اونا رو میخوندم و اگه یادم رفته بود یه نگاه کلی به متن کتاب هم مینداختم. مرحله بعدی توی دوران مرور خلاصه ها رو یه بار دیگه خلاصه میکردم و برای هر فصل از کتاب توی یه برگ دیگه می نوشتم که همین نوشتن یه جمع بندی کلی از مطالب بهم میداد و مرحله آخر خلاصه ای از هر کتاب رو از خلاصه فصول درمیآوردم. یعنی از جزء شروع میکردم و به کل می رسیدم. اینجوری وقتی میگفتم مدیریت تدارکات، کلیات و بعد از اون جزئیات هر بخش توی ذهنم تداعی میشد.

روش دیگه این بود که یه کتابو به صورت تصادفی ورق می زدم و اگه یه نکته رو پیدا میکردم که نخوندم یا فراموش کردم، همونجا کلیاتشو گوشه یه کاغذ 100*70 می نوشتم. بعد از اون روزی 1 ساعت رو صرف نگاه کردن به نکته های فراموش شده روی اون کاغذ می کردم و این یادآوری روزانه باعث میشد مطلب یادم بمونه.

اینطور نیست که کلا با جزوه و کتاب های جمع بندی مخالف باشم، ولی میخوام بگم با اعتماد به خودتون و منابع اصلی هم میتونین موفق بشین (نمونه ش خودم).

 

مجموعه اشتباهات من (چرا رتبه 1 نشدم؟)

تا حالا همش بحث سر موفقیت و راه های دستیابی به اون بوده، اما حالا که به گذشته نگاه می کنم، یه سری اشتباهات کلی و جزیی داشتم که اگه قرار بود امسال هم کنکور بدم، باید اونا رو برطرف می کردم. امیدوارم درس گرفتن از این اشتباهات راهی باشه برای موفقیت شما:

1-      حذف کتاب های مهم

معمولا کتاب های قدیمی تر کمتر مورد سوال واقع میشن و جای خودشون رو به کتابای جدید میدن، ولی این یه قاعده کلی نیست. یه کتاب ممکنه یه سال حذف بشه و ازش سوال نیاد ولی ممکنه همون کتاب سال دیگه جزو منابع مهم باشه، پس هیچ کتابی رو دست کم نگیرین و حداقل سعی کنین یه بار بخونینش نه اینکه کاملا بزارینش کنار. اشتباه بزرگ من حذف نشریه بود که چندسالی بود که یکی دوتا سوال بیشتر نمیومد، به خاطر همین وقتمو گذاشتم رو نانو و سر جلسه شوکه شدم! کتاب مهم دیگه طرح و ساخت بود که فکر می کردم با همون اطلاعات سیستم های اجرای پروژه میتونم سوالاشو جواب بدم، اما علیرغم اینکه سوالای ساده ای ازش مطرح شده بود هردوتاشو غلط زدم.

2-      عدم توجه کافی به کتاب های جدید

دیدگاه کلی اینه که کتابای سال اولی که تازه چاپ شدن به صورت کلی مطالعه بشن، چون سوالای کلی از اونا مطرح میشه و لازم نیست وارد جزئیات بشیم. نظری که پارسال در مورد مدیریت صنعتی داشتم و خیلی کلی و فقط در حد سرتیترها خوندمش، اما سوال های ریزی که مطرح شد باعث شد که هر پنج تاشو غلط بزنم. در کل صنعتی و طرح و ساخت باعث شدن 7 تا جواب غلط تو مدیریت داشته باشم، پس کتابای دیگه رو که حداقل یه دور خونده بودم تونستم که سوالاشو جواب بدم. امسال هم در مورد کتابای جدیدی که چاپ شدن به کلیات بسنده نکنید و سعی کنید مفهومی بخونید و بفهمید.

3-      آزمون آزمایشی

کلا هیچ آزمونی شرکت نکردم ولی اگه تو شرایط پارسال قرار بگیرم حتما یه جامعو بدون توجه به نتیجه شرکت می کنم تا با شرایط جلسه و زمان بندی و ترتیب پاسخ به سوالا آشنا بشم. (انقدر بیخیال بودم که حتی فراموش کردم با خودم ساعت ببرم سر جلسه کنکور، چه برسه به اینکه بخوام برای جواب دادن به هر بخش زمان تعیین کنم!)

4-      گرامر زبان

گرامر از اون بخش هاست که کلا یکی دو روز وقت میگیره، اما این یکی دو روز رو انقدر به تاخیر انداختم که آخرش هم نخوندم و باعث شد سوالاشو با شک جواب بدم که نتیجش خوب نشد. 5 تا سوال راحت رو از دست ندین!

5-      تمرکز بیش از حد روی کتاب هایی که دیر چاپ شدن.

فکر می کردم که کتاب هایی که ماه آخر چاپ شدن خیلی مهم باشن به خاطر همین وقت مرورم رو گذاشتم روی کتابای جدید و یه کتابی مثل صنعتی رو فدای جزئیات ارتقا دهنده کردم و سر این مساله خیلی ضربه خوردم. پس ذهنتون رو با کتابایی که بعد ازین چاپ میشن مشغول نکنید. هرچند یه مدت زمان جزیی رو برای اونا درنظر بگیرین ولی برنامه تون رو فدای این کتابا نکنین.

 

مجموعه آیین نامه ها که ممکنه ازشون سوال بیاد:

- شرایط عمومی پیمان:

منبع اصلی- فوق العاده مهم

- دستورالعمل نحوه تعدیل آحادبهای پیمان ها:

که مطلب خاصی نداره فقط یه فرموله

- آیین نامه تضمین برای معاملات دولتی:

حدودا 3-4 صفحه مهم داره- تا ماده 7 رو بخونید

- آیین نامه ارجاع کار به پیمانکاران:

سال های قبل سوال زیاد ازش اومده و مهمه. حجمش هم کمه حدودا 10 صفحه

- دستورالعمل حق بیمه قراردادهای پیمانکاری و مهندسین مشاور (نحوه محاسبه و وصول و صدور مفاحساب):

در فصل دوم بخش اول و دومش مهمه.

- لایحه قانونی منع مداخله وزرا و نمایندگان مجلس و کارمندان دولت در معاملات دولتی و کشوری:

این هم حجمش کمه حدودا 3 صفحه

قبل از اینکه این آیین نامه ها رو بخونید، سوالات مدیریت 5-6 سال گذشته رو نگاه کنید تا موقع خوندن بدونید از کدام قسمت ها سوال اومده و مهمن، پس وقتتون رو روی قسمت هایی که فکر می کنین مرتبط با بحث (مدیریت کارگاهی) نیستن و ازشون سوال نیومده، نذارین.

 

از این که کم پست میذارم معذرت میخوام، فقط میخوام به جای این که به حاشیه بپردازم و وقت شما رو بگیرم، مطالبی رو بزارم که فکر می کنم کمکتون میکنه و براتون مفیده (کم گوی و گزیده گوی چون در) هرچند واقعا در حدی نیستم بخوام بگم چکار کنید و چکار نکنید ولی امیدوارم این مطالب حداقل کمکی کوچک به شما بکنه، هرچند با کمک دوستان در سال های گذشته بود که الان در چنین شرایطی هستم... قبولی هم واقعا فرمول خاصی نداره که بخوام بیام اینجا توضیح بدم، فقط باور خودتونه که میتونید قبول شید (باوری که شاید دو سال پیش نداشتم)....

نوع مطلب : تجربیات و شیوه مطالعه، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 19 خرداد 1398 02:02 بعد از ظهر

I think this is among the most significant information for me. And i'm glad reading your article. But wanna remark on few general things, The site style is perfect, the articles is really great : D. Good job, cheers
شنبه 18 خرداد 1398 05:53 بعد از ظهر

I'm gone to say to my little brother, that he should also visit this blog on regular basis to get updated from hottest reports.
یکشنبه 20 بهمن 1392 12:50 بعد از ظهر
سلام مرسی داداشی که اینهمه زحمت ماها رو می کشی.می خواستم بدونم کودوم انتشارات پاسخ تشریحی مجموعه سوالات کنکورش مناسب تره.بازم ممنون
یکشنبه 13 بهمن 1392 11:22 قبل از ظهر
چقد بده که یکی میتونه هرچی میخواد بگه، یکی دیگه نتونه از خجالت اون کس دیگه دربیاد!! شرم باد
حسین شکوهی
خیلی هم بده که کسی اصل موضوع رو فراموش کنه، اینکه برای چه چیزی اینجاست و قراره چکار کنه و فقط به حاشیه ها بپردازه!!!
شنبه 12 بهمن 1392 09:08 بعد از ظهر
بله، درسته!! هر كسی لحن خودش رو میتونه داشته باشه، و دقیقا این چیزیه كه تربیت خانوادگی و سطح فرهنگ و شعور هر كس رو نشون میده
شنبه 12 بهمن 1392 04:52 بعد از ظهر
هرکسی لحن خودشو میتونه داشته باشه، حالا ممکن این رفیعی حال نکنه، یه رفیعی دیگه حال کنه! به بیان چند تن از اعضای بدن میگین بی ادبانه اما به تخریب روحیه بقیه میگین دلسوزی و اونا نباید سانسور شن؟!! (منظورم به هموناس که اول میگفتن این رشته سخته و اینا و الان در یه نیگا زبونشون 90% میشه) من قبلا این کنکورو دادم... از من که خدارو شکر بخیر گذشت اما من میدونم که این حرفایی که زده میشه چه اثر مخربی میتونه تو روحیه آدم داشته باشه! حالا حسین آقا بیاد بگه هرکی با این چیزا روحیش به فنا میره، همون بهتر بره... اما واقعیت اینه که جای ارزش ها و ضد ارزش ها عوض شده!!
شنبه 12 بهمن 1392 04:13 بعد از ظهر
نظرتون خیلی بی ادبانه بود دوست عزیز :|
واقعا شرم باد!!!
شنبه 12 بهمن 1392 12:40 بعد از ظهر
شکوهی جون، منم نظرمو نوشتم! واسه چی سانسورش کردی؟!
حسین شکوهی
هر اون چیزی رو که میشد به نمایش گذاشت، تایید کردم!
مورد خاصی نبوده که تایید نشه؛ جز یکی دو مورد توهین که تایید نشده و حذف شدند!
سه شنبه 8 بهمن 1392 10:15 قبل از ظهر
پرستو
سه شنبه 8 بهمن 1392 01:58 قبل از ظهر
تو درس مشصالح!، نشریه درباره بتون، توضیح بیشتری داده نسبت به کتابای اوس محمود گلابیچی؟!!
دوشنبه 7 بهمن 1392 08:56 بعد از ظهر
بازم ممنونم نبات جان
دوشنبه 7 بهمن 1392 03:23 بعد از ظهر
منظورم بعد تکمیل ظرفیترتبه اخرین نفر مهر البرز چند بود؟
دوشنبه 7 بهمن 1392 11:33 قبل از ظهر
(واسه پرستو)
آها فهمیدم کدوم رو میگی؛
نه عزیزم، قاب کجا بود؟ پاسخنامه کنکور درست گفته.. سازه ش ستون های بتنی شبه هذلولی هستش، اگه اشتباه نکنم 16 تا!
و باز هم اگه اشتباه نکنم تو کتاب بتن، قسمت مطالعات موردی یکی از فصل های اول این بنا رو کامل توضیح داده؛
یکشنبه 6 بهمن 1392 11:35 بعد از ظهر
dar ketabe modiriat strategic
tozihaate marboot be bank haa va model haaye
vaam daadaneshoono baahaas khoond?!
یکشنبه 6 بهمن 1392 11:03 بعد از ظهر
از نشریه هیچی یادم نمیاد! انگار مفزم restart شده! شیکار کنم؟!!
یکشنبه 6 بهمن 1392 09:51 بعد از ظهر
مرسی نبات جان ..منظورم همون کلیسایی که کار اسکارنیمایره تو برزیل ستون های سفیده دورشه
یکشنبه 6 بهمن 1392 07:06 قبل از ظهر
پرستو جان، شاه فهد 100% طره ست! چون استادیوم هستش!!
با اینکه به تیزه-دره شباهت داره، اما بنا به عملکردش شک نکن که طره ست..
کار یوكوهاما هم سازه فولادی صفحه تاشده ست! شما به حرف كتاب های دكتر گوش كن؛ زیاد به جزوه ها و آزمون ها اعتماد نكن..
واسه سوالی كه از معمار+مهندس پرسیدی نمی تونم كمك كنم متاسفانه، كتابش در دسترسم نیست؛ بدون عكس و صرفا با اسم بنا حضور ذهن ندارم..
موفق باشی عزیزم :)
شنبه 5 بهمن 1392 10:02 بعد از ظهر
من چنتا سوال داشتم اگه کمک کنین ممنون میشم:( یکی اینکه کلیسایی متروپلیتن ص90 معمارمهندس مگه سازش قاب بتنی و ستون نیست؟؟ولی تو پاسخنامه سوالات کنکور 87 بود فک کنم نوشته بود پوسته شبه هذلولی !توازمون ازممایشیام قاب زده بودن! یه سوال دیگه اینکه توهمین ازمون مرکز که یکی ازبچه ها گذاشته بود استادیوم شاه فهد سیستمش طره ای مگه نیست ؟؟توی جزوه سروش نیا طره دسته بندی شده!
وسوال اخرم پایانه یوکوهاما فرشید موسوی ورق تاشده فلزی؟من توی ازمون و جزوه خوندم بتنیه ولی توکتاب سازه فولادی فلزی گفته؟!!
سه شنبه 1 بهمن 1392 11:26 بعد از ظهر
آقا حسین! شما با شهرام شکوهی نسبت ندارین؟!
حسین شکوهی
سه شنبه 1 بهمن 1392 01:15 بعد از ظهر
حق با شماست
ممنون
دوشنبه 30 دی 1392 07:04 بعد از ظهر
آقا سعید؛ نشریه 55 اكرلیك رو جزء ترموپلاستیك ها قرار داده، اما جزئیات ارتقاء دهنده گفته یه جور پلاستیك ترموست شفاف هستش! حالا ما باید كدوم رو ملاك قرار بدیم؟
اینجوریه كه اگه سوال قسمت مصالح بود گزینه ای رو انتخاب كنیم كه نشریه میگه و اگه سوال قسمت ایستایی بود گزینه ای رو انتخاب كنیم كه جزئیات ارتقاء دهنده میگه؟ من گیج شدم.. این اولین تناقضی نیست كه بین گفته های كتاب ها پیدا می كنم!!
سعید در این که اکرلیک یه نوع ترموپلاستیک شفافه، هیچ شکی نیست.در هر صورت اگه از این تناقضات واضح سوال بیاد میتونین بعد کنکور اعتراض بزنین که سوالو حذف کنن. به نظرم نشریه به عنوان استاندارد ساختمان سازی نسبت به کتاب معتبرتره و کتاب ممکنه اشتباه داشته باشه.
یکشنبه 29 دی 1392 07:36 بعد از ظهر
سلام خدمت جناب حضرتی
ببخشید، شما پارسال تو دی ماه چند ساعت مطالعه میکردین؟! ( قبلا به دقیقه فرموده بودین اما من درست متوجه نشدم)
سعید متغیر، اما حداقلش 7 ساعت.
یکشنبه 29 دی 1392 06:15 بعد از ظهر
سلام آقا سعید
شما قبلا در پاسخ به یکی از کامنت ها گفته بودین که کتاب جزییات ارتقا دهنده معماری، تو درس مصالح میتونه مهم باشه!! شما جز فصل بتون این کتاب، فصل دیگه ای هم مدّ نظرتون هست؟!
سعید سوالای ایستایی و مصالح این کتاب یه جورایی غیر قابل تفکیک اند. همه فصل ها میتونن مهم باشن، اما مهمترین فولاد و بتن.
یکشنبه 29 دی 1392 12:56 بعد از ظهر
سلام خدمت آقا سعید بزرگوار و شکوهی کبیر
آقا سعید عزیز! به نظر شما تو این فرصت باقی مونده، من کتاب روش های اجرای پروژه رو بخونم یا با پیمان و شرایطش ور برم که بهش تسلّط پیدا کنم؟!! آخه بدلیل زیختِ وقت! نمیرسم از پس هر دوتاشون بر بیام.. اگه راهنماییم کنی، قول میدم وقتی قبول شدم، بیام پاتو ماچ کنم (حداقل یکی از پاهاتو)
سعید چاکرتیم...
شرایط عمومی پیمان!
سه شنبه 24 دی 1392 08:18 بعد از ظهر
در مورد کتاب مبانی مدیریت پروژه، مطالب باید به شکل خیلی ریز مطالعه بشه یا کلی؟! آخه بعضی فصولش خیلی نکات ریزی داره که تا به حال ازشون سوالی هم طرح نشده!!
سعید به نظرم کلی کفایت میکنه چون اکثر مطالبش به صورت جزیی توی کتابای دیگه توضیح داده شده.
سه شنبه 24 دی 1392 12:46 بعد از ظهر
چطور؟ خیلی آماده اید؟
دوشنبه 23 دی 1392 09:29 بعد از ظهر
ای کاش امروز کنکور بود..............
دوشنبه 23 دی 1392 06:12 بعد از ظهر
سعید جان، این آقا برزه کار که رتبه 1 شده، چرا اینجوریه؟ چرا اینقد درصداش عجیبه؟! کمترینش از بیشترین خیلیا بیشتره! از اوناس که 50 سال سابقه کار دارن؟!
سعید درصداش درست نیستن، شما رتبه 1 رو جدی نگیرین ولی بقیه درست هستن.
چون جدول به صورت عکس آپلود شده امکان اصلاحش نیست.
دوشنبه 23 دی 1392 01:39 بعد از ظهر
مجری به هر کسی میگن که کاری رو بکنه دیگه! مثل فاعل میمونه با این فرق که اینجا مفعول نداریم که روش کاریو انجام بدیم اما کارگاه میتونه یه جور مفعول باشه واسمون... حالا اونی که رو مفعول کار میکنه (فاعل) تو ساختمون سازی، پیمونکاره! اگه اشتبا میکنم، بگید!!
دوشنبه 23 دی 1392 12:23 بعد از ظهر
آقا من گیج شدم توروخدا یکی کمک کنه! "مجری" به کارفرما میگن یا پیمانکار؟؟؟!!!
سعید مجری=اجرا کننده=پیمانکار
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30تماس با ما
تماس با ما
تــقـویـم
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه
 

ابزار هدایت به بالای صفحه

تحلیل آمار سایت و وبلاگ